Our range of products include triple action hydraulic scrap baling presses, triple action baling press machine, triple action scrap baling press machine, triple action hydraulic baling press, triple action hydraulic baling press machine and automatic triple action baling machine.
₹ 1340000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 120kg |
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Type | Triple Action |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | Non CNC |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 440 V |
| Usage/Application | CARDBORD / METAL |
| Frequency | 50 hZ |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1280000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Max Load Capacity | 100 Ton |
| Model Name/Number | UE/ T 12 X 12 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Triple Action |
| Machine Type | FULLY AUTOMATIC |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Frequency | 50 Hz |
| Control Type | PLC Panel Controller |
| Wattage | 15 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1320000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Type | Triple Action |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 440 V |
| Usage/Application | METAL |
| Frequency | 50 HZ |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1280000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Urmi Engineering |
| Max Force Or Load | 100 TON |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 20 HP |
| Wattage | 15kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1260000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Capacity | 100 tons |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 240 |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | CNC, Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
| Wattage | 15 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1490000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 15 kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 4800kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1490000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Type | Triple Action |
| Motor Power | 20HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 160kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pradeep Gunraj Maurya (CEO)
Urmi Engineering
GD26, 5, Gokuldham Society, Nanachiloda, Gandhinagar
Ahmedabad - 380000, Gujarat, India