Pioneers in the industry, we offer horizontal scrap baling press, triple action baling press machine, single box hydraulic baling press machine, hydraulic pet bottle baling press machine, semi automatic paper baling press and raffia cement plastic bag hydraulic baling press machine from India.
₹ 1390000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Triple Action |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | PLC Panel Controller |
| Wattage | 15 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1420000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | CARDBORD OR METAL |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 140 Ton |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
| Brand | Urmi Engineering |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 15 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 320000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Power | 10 HP |
| Idle Speed | 1440 RPM |
| Wattage | 5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 333000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Usage/Application | PLASTIC BOTTLE |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 50Ton |
| Power | 10 HP |
| Machine Grade | Semi-Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Brand | Urmi Engineering |
| Wattage | 5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 227000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | PAPER , CARDBOARD |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 25 Ton |
| Power | 5 HP |
| Machine Grade | Semi-Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Brand | Urmi Engineering |
| Wattage | 5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Machine Type | Raffia Plastic Hydraulic Baling Press Machine |
| Power Source | Hydraulic |
| Product Type | Raffia Plastic Hydraulic Baling Press Machine |
| Supply Ability | 2-3 Unit Per Week |
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 440 Volt (v) |
| Product Type | Urmi Hydraulic Balling Press Machine |
| Supply Ability | 2-3 Unit Per Week |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pradeep Gunraj Maurya (CEO)
Urmi Engineering
GD26, 5, Gokuldham Society, Nanachiloda, Gandhinagar
Ahmedabad - 380000, Gujarat, India