Our range of products include hydraulic bailing press machine, hydraulic pet bottle baling press, rdf baling press machine, crc scrap baling press machine, ms scrap baling press machine and semi automatic hydraulic scrap baling press.
₹ 1900000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Urmi Engineering |
| Max Force Or Load | 150 TON |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Urmi Engineering |
| Max Force Or Load | 30-60 ton |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Usage | PLASTIC BOTTLE |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 100kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity(T) | 30 Ton |
| Max Force or Load | 20 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 630000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Capacity | 100 Ton |
| Model Name/Number | UE/12 X 15 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 525000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Triple Action |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 20-30 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Is It Used | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 580000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 25 - 30 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 100kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 235000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(T) | 20 Ton |
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 80-100 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Urmi Engineering |
| Max Force Or Load | 30-60 ton |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pradeep Gunraj Maurya (CEO)
Urmi Engineering
GD26, 5, Gokuldham Society, Nanachiloda, Gandhinagar
Ahmedabad - 380000, Gujarat, India