Our range of products include mild steel hydraulic scrap baling press machine, hydraulic metal baler machine, hydraulic scrap baling machine, hydraulic metal scrap baling press, hydraulic scrap press machine and hydraulic scrap baling press.
₹ 1380000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Triple Action |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 100Ton |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC, CNC |
| Voltage | 440 V |
| Brand | Urmi Engineering |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 675000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Bail Weight | 40kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Capacity | 100 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1480000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 40 - 50 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Wattage | 15kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1180000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 40-50 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 100 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1380000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 55kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440V |
| Driven Type | Electric |
| Capacity | 150 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1460000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 45 -50 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 580000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Model Name/Number | UE/ 8 X 8 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | HAND LIVER Controller |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pradeep Gunraj Maurya (CEO)
Urmi Engineering
GD26, 5, Gokuldham Society, Nanachiloda, Gandhinagar
Ahmedabad - 380000, Gujarat, India