Pioneers in the industry, we offer corrugated box single box hydraulic baling press, single box jute bag baler machine, single box hydraulic baling press, single box pet bottle baling machine, ms single box hydraulic baling press and single box single cylinder baler machine from India.
₹ 235000 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Urmi Engineering |
| Max Force Or Load | 0-30 ton |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Power | 3 Phase |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 960000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 20 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Wattage | 10kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 25 Ton |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 5 HP |
| Brand | Urmi Engineering |
| Power Source | Hydraulic |
| Total Capacity | 25 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 10HP |
| Weight | 1900kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Driven Type | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Power | 5 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 380000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 15HP |
| Weight | 1900kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 15 HP |
| Weight | 2500kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Electric Motor | 10 HP |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 425000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 10 HP |
| Weight | 1800kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Electric Motor | 10 HP |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 50kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 215000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 HP |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | Non CNC |
| Wattage | 5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Capacity(Kg) | 1350kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 235000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 100kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Motor Power | 10HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 25HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pradeep Gunraj Maurya (CEO)
Urmi Engineering
GD26, 5, Gokuldham Society, Nanachiloda, Gandhinagar
Ahmedabad - 380000, Gujarat, India