We are a leading Manufacturer of green net baling press, scrap baling press machine, bag baling press machine and pp woven sacks baling machine from Ahmedabad, India.
₹ 285000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 20 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 560000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Used For Processing Recyclable Materials Such As Cardboard |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | HANDSS LIVER Control |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 970000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 20 Ton |
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 HP |
| Weight | 800kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pradeep Gunraj Maurya (CEO)
Urmi Engineering
GD26, 5, Gokuldham Society, Nanachiloda, Gandhinagar
Ahmedabad - 380000, Gujarat, India