Leading Manufacturer of triple action baling machine, triple action scrap baling press, hydraulic scrap baling press machine, metal scrap baler machine, ms scrap baling press machine and scrap baling press machine from Ahmedabad.
₹ 1280000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 120 ton |
| Max Load Capacity | 100 Ton |
| Bale Weight | 100 kg |
| Structure Type | Horizontal |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Max Force Or Load | 15 Ton |
| Power Consumption | 15 kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Control Type | Non-CNC |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1280000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Triple Action |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Capacity(T) | 150 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1390000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(T) | 100 Ton |
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Triple Action |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 50kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Size | 88x82x80 Inch |
| Total Motor Power | 25 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1240000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Triple Action |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | PLC Controller |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Power | 25HP |
| Capacity (T) | 150 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1280000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Type | Triple Action |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 440 V |
| Usage/Application | METAL |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1220000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Type | Triple Action |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 440 V |
| Usage/Application | METAL |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 610000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Model Name/Number | UE/ DA 12X 15 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Motor Power | 10 HP |
| Voltage | 440 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 560000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | HAND LIVER Controller |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 20 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 kW |
| Weight | 1300kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Electric Motor | 5 HP |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 580000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Max Force or Load | 70 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | Hand Liver Controller |
| Motor Power | 10HP |
| Capacity(T) | 100 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Vertical |
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Pressing Force | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 10 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Electric Motor | 10 HP |
| Control Type | Non CNC |
| Wattage | 5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 380000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Weight | 1900kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Driven Type | HYDRAULIC |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 320000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 10HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 405000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Weight | 2500kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Electric Motor | 10 HP |
| Control Type | Non CNC |
| Wattage | 5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 285000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(T) | 20 Ton |
| Max Load Capacity | 20 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 25-30 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1310000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 50-55 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Power | 25 HP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Max Force or Load | 50 ton |
| Bail Weight | 150kg |
| Brand | Urmi Engineering |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 285000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Wattage | 5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 580000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Model Name/Number | UE/18 X 18 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | HAND LIVER Control |
| Total Capacity | 100Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 630000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Model Name/Number | UE/15 X 18 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Capacity(T) | 100 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 620000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Capacity | 100 Ton |
| Model Name/Number | UE /15 X 15 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 640000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | Hand Liver Controller |
| Capacity(Kg) | 3200kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Capacity | 25 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | UE/27*36 |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | Hand liver Controller |
| Phase | 3 Phase |
| Capacity (T) | 25 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pradeep Gunraj Maurya (CEO)
Urmi Engineering
GD26, 5, Gokuldham Society, Nanachiloda, Gandhinagar
Ahmedabad - 380000, Gujarat, India