Our range of products in the Vertical Balers. The highly durable and long lasting aspect of the materials used has given great quality experience to meet the challenge of its design. Corrosion testing has an empirical role in ensuring that customer get the maximum value for money spent. The construction of these machines require tires less quality test. We feel proud to say that our efforts have reached notice to renowned industries.
₹ 370000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(T) | 50 Ton |
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 150kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 320000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 200kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | UE/20 X 30 |
| Motor Power | 5 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Driven Type | Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 150kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 100-200 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Weight | 2100kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Electric Motor | 10HP |
| Control Type | Non CNC |
| Driven Type | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Max Force or Load | 50 ton |
| Brand | Urmi Engineering |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Driven Type | HYDRAULIC |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 kW |
| Weight | 1300kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Electric Motor | 5 HP |
| Control Type | Non CNC |
| Driven Type | HYDRAULIC |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 345000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 80-100 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 HP |
| Weight | 1250 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Driven Type | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 20 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5HP |
| Weight | 1100kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 80-100 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Is It Hydraulic | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 260000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 30 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 50kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 950000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 20 HP |
| Weight | 6000kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Wattage | 15kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 235000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 20 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 HP |
| Weight | 750kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 25 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 285000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Waste Paper Baling Machine |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 80-100 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 420000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | PET BOTTLE |
| Capacity | 50Ton |
| Brand | Urmi Engineering |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Power Source | HYDRAULIC |
| Weight | 2300 kg |
| Voltage | 440 V |
| Phase | 3 Phase |
| Driven Type | Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 265000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 30 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 50-60 KG |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 680000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Capacity(T) | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 25 Ton |
| Bail Weight | 50 - 60 kg |
| Brand | Urmi Engineering |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Driven Type | Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 430000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | UE/20 X 30 |
| Capacity | 200kg |
| Bail Weight | 100kg |
| Brand | Urmi Engineering |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 HP |
| Weight | 1300kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Electric Motor | 5 HP |
| Control Type | Non CNC |
| Driven Type | Hydraulic |
| Capacity | 25 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | UE/20 X 30 |
| Motor Power | 5 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5HP |
| Weight | 1300Kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Driven Type | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 HP |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity (T) | 25 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5HP |
| Weight | 1400kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 235000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Max Force Or Load | 0-30 ton |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Brand | Urmi Engineering |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 100kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity(T) | 25 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | MS |
| Capacity | 25 Ton |
| Brand | Urmi Engineering |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Driven Type | HYDRAULIC |
| Voltage | 440 V |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pradeep Gunraj Maurya (CEO)
Urmi Engineering
GD26, 5, Gokuldham Society, Nanachiloda, Gandhinagar
Ahmedabad - 380000, Gujarat, India