Manufacturer of a wide range of products which include double action scrap baling press machine, hydraulic scrap baling press machine, hydraulic pet bottle baling press machine, ms scrap baling press machine, pet bottle scrap baler machine and pp waste baling press machine.
₹ 575000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Wattage | 10 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1220000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Triple Action |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | Hand Liver Controller |
| Phase | 3 Phase |
| Capacity(T) | 150Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 420000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Ton |
| Power | 10 HP |
| Material | MS |
| Usage/Application | PLASTIC BOTTLE |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Urmi Engineering |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 460000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Model Name/Number | UE/ 12 X 15 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | Hand Liver Controller |
| Motor Power | 10HP |
| Capacity (T) | 100 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Model Name/Number | UE/24 X30 |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | Hand Liver Controller |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Max Force Or Load | 0-30 ton |
| Usage/Application | PAPER , CARDBOARD |
| Material | Mild Steel |
| Power | 5 HP |
| Machine Grade | Automatic, Semi-Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
| Brand | Urmi Engineering |
| Wattage | 5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pradeep Gunraj Maurya (CEO)
Urmi Engineering
GD26, 5, Gokuldham Society, Nanachiloda, Gandhinagar
Ahmedabad - 380000, Gujarat, India