Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer jumbo bag baling machine, woven bag baling machine, fibc bag baling machine, fibc bag bailing press machine, pp woven bag baler machine and pp bag baling press machine.
₹ 1010000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 20 HP |
| Weight | 5500 KG |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Wattage | 10 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 950000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Max Load Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 20HP |
| Weight | 6500kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 980000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Max Load Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 20 HP |
| Weight | 5500kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
| Wattage | 10 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 20 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 HP |
| Weight | 700kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
| Wattage | 5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 980000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(T) | 100 Ton |
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 300-400kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 290000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 20 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 HP |
| Weight | 750kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 25 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 20-25 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 25 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 227000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 25 Ton |
| Power | 5 HP |
| Machine Grade | Semi-Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Brand | Urmi Engineering |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pradeep Gunraj Maurya (CEO)
Urmi Engineering
GD26, 5, Gokuldham Society, Nanachiloda, Gandhinagar
Ahmedabad - 380000, Gujarat, India