Leading Manufacturer of triple action hydraulic scrap baling machine, double action hydraulic baling press, cardboard baling machine, waste paper baling press machine, paper scrap baling press machine and pet bottle baling machine from Ahmedabad.
₹ 1460000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 ton/day |
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | UE/15 X 15 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | Non CNC |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 440 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 520000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 15 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Capacity(T) | 100Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 20 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5HP |
| Weight | 1300kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Wattage | 5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 120kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 65Ton |
| Usage/Application | Used For Processing Recyclable Materials Such As Cardboard, Paper, Plastics, Metals, And Textiles |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Size | 80x70x55 Inch |
| Motor Power | 15HP |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Type | Triple Action |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 10 Piece
we, 'Urmi Engineering', are steadfast in our commitment for the swift delivery of Quality Baling and Hydraulic Press Machines. Our esteemed team of manufacturing experts have made fast rolling-out of variety of products ranging from Scrap Baling Press Machines, Hydraulic Baling Press Machines and many more. These products are thoroughly quality approved by the QC experts with round the clock monitoring of the production processes. Making the products enter a wide range of market areas requires support mechanisms like installing training facilities, publish user manuals for individual machines and on-line support.
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Ton |
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 140kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 10 HP |
| Weight | 1900kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Driven Type | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 50 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 620000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Max Load Capacity | 75 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Weight | 3200kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Driven Type | HYDRAULIC |
| Frequency | 50 Hz |
| Wattage | 10 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5kW |
| Weight | 750kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 25 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 20 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 HP |
| Weight | 1300kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 320000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(T) | 50 Ton |
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 2300kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1340000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 ton/day |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | UET/15 X 15 |
| Motor Power | 20HP |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Automation | Fully Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 10 HP |
| Weight | 2000kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 50 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 260000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | UE/20 X 30 |
| Motor Power | 5 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 460000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Usage/Application | METAL |
| Machine Capacity | 0-10 ton/day |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | MS |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Orientation | Horizontal |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1260000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Bail Weight | 40 -50 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
| Driven Type | hydraulic |
| Capacity(Kg) | 100kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Urmi Engineering |
| Motor Power | 5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Hydraulic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 ton/day |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | UE/1000 |
| Motor Power | 40kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC, CNC |
| Voltage | 440 V |
| Orientation | Horizontal |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 285000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | To Compress Raw Jute And Other Fiber Materials Into Bales |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 HP |
| Weight | 1300kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 100kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 100kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Wattage | 5kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 320000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Urmi Engineering |
| Usage/Application | PLASTIC BOTTLES |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Power | 10 HP |
| Control Type | Non CNC |
| Material | MS |
| Voltage | 440 V |
| Power | 5kW |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Urmi Engineering |
| Usage/Application | PAPER |
| Motor Power | 5HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | PAPER , CARDBOARD |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Power | 5 kW |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 320000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Urmi Engineering |
| Usage/Application | PLASTIC BOTTLE |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | PET BOTTLE |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Power | 5 kW |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
we, 'Urmi Engineering', are steadfast in our commitment for the swift delivery of Quality Baling and Hydraulic Press Machines. Our esteemed team of manufacturing experts have made fast rolling-out of variety of products ranging from Scrap Baling Press Machines, Hydraulic Baling Press Machines and many more. These products are thoroughly quality approved by the QC experts with round the clock monitoring of the production processes. Making the products enter a wide range of market areas requires support mechanisms like installing training facilities, publish user manuals for individual machines and on-line support.
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 1300kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 80kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 25 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Model Name/Number | UE/20 X 30 |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 480000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Model | UE/20 X 30 |
| Brand | Urmi Engineering |
| Usage/Application | Industrial, PLASTIC BOTTLES |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
we, 'Urmi Engineering', are steadfast in our commitment for the swift delivery of Quality Baling and Hydraulic Press Machines. Our esteemed team of manufacturing experts have made fast rolling-out of variety of products ranging from Scrap Baling Press Machines, Hydraulic Baling Press Machines and many more. These products are thoroughly quality approved by the QC experts with round the clock monitoring of the production processes. Making the products enter a wide range of market areas requires support mechanisms like installing training facilities, publish user manuals for individual machines and on-line support.
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Urmi Engineering |
| Usage/Application | PAPER, CARDBOARD |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 100kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 245000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 10HP |
| Weight | 1300kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 25 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pradeep Gunraj Maurya (CEO)
Urmi Engineering
GD26, 5, Gokuldham Society, Nanachiloda, Gandhinagar
Ahmedabad - 380000, Gujarat, India