Our product range includes a wide range of cement bag baler machine, waste paper baling machine, pet bottle baling machine, hydraulic paper baling press machine, ms scrap baling press machine and paper cone scrap baler machine.
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 20 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5HP |
| Bail Weight | 40-50kg |
| Brand | Urmi Engineering |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 110Kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC, CNC |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 5 KW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 380000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 150-200kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Wattage | 5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 30 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 100kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Wattage | 5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 610000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | HAND LIVER |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 30 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | Hand Liver Controller |
| Motor Power | 7.5 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 10 HP |
| Weight | 1800kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 380000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 20 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 kW |
| Weight | 800kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Electric Motor | 5 HP |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 100 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 25 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5HP |
| Weight | 1300kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Wattage | 5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Cardboard , Paper |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Power | 5 HP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pradeep Gunraj Maurya (CEO)
Urmi Engineering
GD26, 5, Gokuldham Society, Nanachiloda, Gandhinagar
Ahmedabad - 380000, Gujarat, India