We are a leading Manufacturer of ms double action baling press machine, triple action hydraulic baling press machine, double action baling machine, triple action scrap baling press machine, double action hydraulic baling press machine and double action scrap baling press machine from Ahmedabad, India.
₹ 610000 / Piece Get Latest Price
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 3 Phase |
| Machine Grade | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 100 Ton |
| Max Force or Load | 40 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1380000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Max Force or Load | 100 Ton |
| Power | 20 HP |
| Material | MS |
| Usage/Application | Metals |
| Automation Grade | Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 440 V |
| Brand | Urmi Engineering |
| Wattage | 15 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 680000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 10 HP |
| Weight | 3000kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Max Load Capacity | 75 Ton |
| Capacity | 100 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1020000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 60 Ton |
| Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Used To Compress Waste/scrap Into Bundles |
| Material | Mild Steel |
| Type | Triple Action |
| Motor Power | 10HP |
| Weight | 4500kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Wattage | 15 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 620000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Double Action Hydraulic Baling Press Machine |
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 20-25 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 100kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 520000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | Hand Liver Controller |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Capacity(Kg) | 100 kg |
| Action Type | Double Action |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Wattage | 10 W |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 675000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | Non CNC |
| Wattage | 15kW |
| Action Type | Double Action |
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Max Load Capacity | 75 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | UE/ 12 X 15 |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Orientation | Horizontal |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 640000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Type | Hydraulic |
| Motor Power | 10HP |
| Weight | 3600kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 100kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pradeep Gunraj Maurya (CEO)
Urmi Engineering
GD26, 5, Gokuldham Society, Nanachiloda, Gandhinagar
Ahmedabad - 380000, Gujarat, India