We are a leading Manufacturer of pet bottle press machine, hydraulic pet bottle baling press, semi automatic pet bottle baling press machine, hydraulic pet bottle baling press machine, mild steel hydraulic pet bottle baling press machine and pet bottle scrap baling machine from Ahmedabad, India.
₹ 420000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 10 HP |
| Weight | 2200kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 50-60 kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity(T) | 30 Ton |
| Max Force or Load | 20 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 150kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 100-200 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 360000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
we, 'Urmi Engineering', are steadfast in our commitment for the swift delivery of Quality Baling and Hydraulic Press Machines. Our esteemed team of manufacturing experts have made fast rolling-out of variety of products ranging from Scrap Baling Press Machines, Hydraulic Baling Press Machines and many more. These products are thoroughly quality approved by the QC experts with round the clock monitoring of the production processes. Making the products enter a wide range of market areas requires support mechanisms like installing training facilities, publish user manuals for individual machines and on-line support.
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 120kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 150-200 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | Hand Liver Controller |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 110kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Corrugated Box |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 325000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 10HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 100-200 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 335000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 10HP |
| Weight | 1800kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 50 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 320000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 10HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 440000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Electric Motor | 10 HP |
| Control Type | Non CNC |
| Wattage | 5 kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 330000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 10 HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Capacity | 50 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 340000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Bail Weight | 140kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 100-200 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 440000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 150 Ton |
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | 3 Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Voltage | 440 V |
| Wattage | 5kW |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 420000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Ton |
| Material | PLASTIC BOTTLE |
| Usage/Application | PLASTIC BOTTLE |
| Motor Power | 10 HP |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Brand | Urmi Engineering |
| Idle Speed | 1450RPM |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 330000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 10 HP |
| Weight | 1900kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 100-200kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 320000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 |
| Brand | Urmi Engineering |
| Motor Power | 15 HP |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 50 Ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 5 kW |
| Weight | 1800kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 50 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 320000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 50 Ton |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Urmi Engineering |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50Hz |
| Capacity | 150-200 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pradeep Gunraj Maurya (CEO)
Urmi Engineering
GD26, 5, Gokuldham Society, Nanachiloda, Gandhinagar
Ahmedabad - 380000, Gujarat, India