Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer double action baling press machine, double action baling machine, mild steel double action scrap baling machine, double action scrap baling machine and double action hydraulic scrap baling press machine.
₹ 480000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 10HP |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Frequency | 50 Hz |
| Capacity(Kg) | 100kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Max Load Capacity | 75 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Motor Power | 10HP |
| Weight | 3600kg |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Control Type | Non CNC |
| Capacity | 10kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 620000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Ton |
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | HAND LIVER Control |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 750000 / Piece Get Latest Price
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Capacity | 100 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Urmi Engineering |
| Control Type | HAND LIVER Control |
| Phase | 3 Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 560000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non CNC |
| Power | 3 Phase |
| Machine Type | Hydraulic |
| Voltage | 440 V |
| Brand | Urmi Engineering |
| Max Force or Load | 40 Ton |
| Capacity | 100 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
Pradeep Gunraj Maurya (CEO)
Urmi Engineering
GD26, 5, Gokuldham Society, Nanachiloda, Gandhinagar
Ahmedabad - 380000, Gujarat, India